Oddělení adaptivních systémů

Náš výzkum je zaměřen na následující oblasti:

  • Adaptivita – Oddělení adaptivních systémů navrhuje rozhodovací systémy, které upravují své chování na základě změn v prostředí, čímž zvyšují svou efektivitu.
  • Široká použitelnost – Adaptivní systémy nacházejí uplatnění v různých oblastech, včetně řízení dopravy, řízení technologických systémů, nukleární medicíny, analýzy finančních dat a elektronické demokracie.
  • Výzkum složitých scénářů – Oddělení rozšiřuje adaptivní systémy na komplexní prostředí, zaměřuje se na decentralizované řízení rozsáhlých systémů a normativní rozhodování s více účastníky.
  • Významné výzkumné úspěchy – Desítky let výzkumu přinesly řadu konceptuálních, teoretických, algoritmických, softwarových a aplikačních pokroků v oblasti adaptivních systémů.
  • Publikace našeho oddělení

Oddělení Adaptivních systémů se zaměřuje na výzkum a návrh rozhodovacích systémů, které mění své chování v reakci na chování okolního prostředí. Tato zásadní schopnost adaptovat se zvyšuje efektivnost těchto systémů. Desetiletí výzkumu přinesla řadu koncepčních, teoretických, algoritmických, softwarových a aplikovaných výsledků. Cílem nových výzkumných projektů je rozšíření použitelnosti klasických metod na složitější problémy, případně vývoj zcela nových postupů.
Zkušenosti oddělení AS jsou využívány při řešení národních i mezinárodních výzkumných projektů podporovaných grantovými agenturami i soukromými zdroji. Společným jmenovatelem projektů je vytváření teorie respektující omezenost dostupných výpočetních zdrojů. Tento koncepční problém složitosti je společný pro všechny sledované aplikační oblasti, které zahrnují řízení dopravy pomocí signalizace, řízení technologických procesů, radiační ochranu, nukleární medicínu, analýzu finančních dat, elektronickou demokracii, atd. Zvyšující se složitost řešených problémů je hlavní motivací pro výzkum decentralizovaného řízení rozsáhlých systémů a normativní rozhodování s mnoha účastníky.

Naše běžící projekty

Pokročilé bayesovské metody pro odhad zdrojů atmosférických znečišťujících látek

GA24-10400SS
2024-01-01 - 2026-12-31
Kvantifikace zdrojů znečišťujících látek v ovzduší má zásadní význam pro regulační účely i pro vědu o atmosféře obecně. Vzhledem k mnoha fyzikálním omezením pozorování a modelování mají stávající metodiky mnoho zjednodušujících předpokladů, např. lineární model pozorování nebo nekorelované hodnoty emisí, které způsobují nevyhnutelné zkreslení odhadů znečišťujících látek. Navrhujeme analyzovat a zmírnit tyto předpoklady, abychom získali spolehlivější odhady znečišťujících látek. Již jsme ukázali, že použití bayesovského přístupu může odhalit časový profil znečišťujících látek i kvantifikovat související nejistotu. Naším hlavním cílem je rozšířit bayesovskou metodiku na časoprostorové odhady emisí znečišťujících látek, které s sebou nesou nové výzvy, jako je nejednoznačnost původu znečišťujících látek nebo korelace mezi druhy či lokalitami. Klíčovými oblastmi použití budou emise mikroplastů a mikrovláken (díky naší dlouhodobé spolupráci s Norským institutem pro výzkum ovzduší), sopečné emise, emise amoniaku a nedávné úniky bodových radionuklidů do atmosféry.

Dynamické distribuované rozhodování: role nejistoty

EU-COST Action CA21169
2022-09-19 - 2026-09-18
Cílem projektu je podpořit porozumění složitým interakcím a dynamice rozhodování (DM) v podmínkách složitosti a nejistoty. Zvažovaná teorie by měla být aplikovatelná na dynamické DM a interakce v rámci plošné struktury bez jakékoliv koordinace. Bude podporovat modelování živého agenta působícího v rámci složité sítě vzájemně se ovlivňujících heterogenních agentů.

Contact

  • Pod Vodárenskou věží 4, Prague 8, Czechia
  • guy@utia.cas.cz
  • +420 266 052 254